zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Poniedziałek, 23 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: ZDECYDOWANIE KUPUJĘ I POSZUKUJĘ - ANTYKÓW / STAROCI - GOTÓWKA I DOJAZD ! cena: 15 000,00 PLN, rok: r., miejscowość: Wrocław, data: 2018-04-23, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

W każdej sprawie związanej z antykami napisz do nas

kolekcjoner@autogielda.pl

lub zadzwoń

0604 121 434

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Fot. MN W-aw;

Fot. MN W-aw

Cassone i credenza. Meble włoskie XVI-XVII wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

MN W-aw


25 listopada 2009 – 31 stycznia 2010 Kurator wystawy: Małgorzata Korżel- Kraśna Włoskie meble renesansowe – niezwykle rzadko spotykane w polskich zbiorach – można będzie oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. To kolejna z serii wystaw przybliżających zabytki europejskigo meblarstwa.

Pokazane zostaną cassone (skrzynie) i credenza (kredensy) - najważniejsze sprzęty używane we włoskich dworach i rezydencjach w XVI i XVII wieku. Cassone służyły do przechowywania cennych przedmiotów, odzieży, najsłynniejsze z nich to skrzynie posagowe, które były bardzo pięknie i bogato zdobione. Credenza to reprezentacyjny mebel służący do przechowywania wartościowych przedmiotów, nie przypominający jednak dzisiejszych kredensów, podobny raczej do komody. Był to zazwyczaj niski mebel zamykany drzwiczkami, bez witryny.

Włochy są kolebką meblarstwa renesansowego. W XVI wieku, gdy w Europie Północnej i Środkowej używano jeszcze mebli póżnogotyckich, we Włoszech powstawały już sprzęty w nowym renesansowym stylu. Szybko stały się modne w całej Europie. Ich kompozycje opierały się na spokojnych wyważonych proporcjach i surowych liniach. Dominowały takie elementy architektoniczne jak: fryzy, kolumny, pilastry i arkady oraz rozbudowane dekoracje rzeżbiarskie. Widoczne było w nich naśladownictwo wzorów antycznych. Meble wykonywano głównie z drewna orzechowego, rzadziej (tylko we wczesnym renesansie) z topoli, wiązu, modrzewia i kasztana. W okresie renesansu meble przestały pełnić tylko i wyłacznię funkcję użyteczną, stały się ważnym elementem wyposażenia mieszkań i rezydencji i ich ozdobą.

Fot. MN W-aw;

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 15 000,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-04-23

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: kolekcjoner@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA