zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Poniedziałek, 23 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: ZDECYDOWANIE KUPUJĘ I POSZUKUJĘ - ANTYKÓW / STAROCI - GOTÓWKA I DOJAZD ! cena: 15 000,00 PLN, rok: r., miejscowość: Wrocław, data: 2018-04-23, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

W każdej sprawie związanej z antykami napisz do nas

kolekcjoner@autogielda.pl

lub zadzwoń

0604 121 434

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Fot. Grzegorz Janowski;

Fot. Grzegorz Janowski

Habent sua fata libelli (I książki mają swoje losy)

Andrzej Manasterski


Parę miesięcy temu na jednym z targów staroci zobaczyłem na straganie niewielką książkę, w skórkowej oprawie na grzbiecie. Był to „Zbiór powieści J. I. Kraszewskiego” wydany we Lwowie przez Gubrynowicza i Schmidta w 1875 roku.

Na wewnętrznej stronie okładki zobaczyłem naklejoną fiszkę informującą o tym, że należała ona do „Bibliotek der Dr. Brehmerschen Heil-Anstalt zu Gorbersdorf". Na stronie tytułowej widniała pieczątka zbioru biblioteki parafialnej w Opatówku. Książka nie była droga, więc zasiliła moje zbiory - właśnie z powodu powyższych informacji proweniencyjnych.

Wspomniana miejscowość, Gorbersdorf, to obecne Sokołowsko - położone w Górach Kamiennych. Doktor Brehmer to prekursor lecznictwa gruźlicy, choroby zbierającej obfite żniwo w XIX wieku i odradzającej się - niestety - w Polsce w ostatnich latach.

Herman Brehmer początkowo studiował matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim, ale za działalność socjaldemokratyczną został relegowany. W Berlinie ukończył studia medyczne i przyjechał na Dolny Śląsk. W jego pracy pomagała mu szwagierka, hrabina Maria von Colomb, entuzjastka wodolecznictwa stosowanego przez Czecha, dr Priestnitza, nazwiska, od którego wziął się prysznic. Brehmer uważał, że odpowiednie warunki klimatyczne mogą wspomagać leczenie gruźlicy. Takie warunki znalazł w Górach Kamiennych. Według legendy przekazanej w książce Lamparskiej „Dolny Śląsk, jakiego nie znacie”, Brehmer zobaczył kiedyś sarnę, która trzymała zranioną nogę w wodzie. Uznał, że tutejsze środowisko przyrodnicze ma wyjątkowe warunki dla poprawy zdrowia. Od 1854 roku, czyli od chwili osiedlenia się w tym miejscu, rozpoczął starania od uzyskania zgody władz dla stworzenia zakładu leczącego schorzenia dróg oddechowych. Wkrótce sława zakładu przekroczyła granice Dolnego Śląska. Metody leczenia zaczęto stosować w całej Europie. Stały się one przykładem m.in. dla Davos w Szwajcarii, uznawanej za centrum leczenia schorzeń gruźlicy.

Na przełomie lat 60. i 70. XIX wieku powstało w Sokołowsku pierwsze sanatorium przeciwgruźlicze, znane po wojnie jako „Grunwald”. W sanatorium tym praktykę odbywali lekarze z wielu państw Europy, min. Polak, dr Sokołowski, od nazwiska którego wzięła miejscowość po II wojnie światowej. Pacjenci także przyjeżdżali z różnych stron. Być może jeden z nich przywiózł wspomnianą książkę, która pozostała w bibliotece sanatoryjnej. Ciekawe tylko, w jaki sposób ów pacjent się wytłumaczył przed pierwszym właścicielem książki, czyli biblioteką parafialną w Opatówku. Sokołowsko to obecnie zapomniana nieco miejscowość. Miłośnicy Marka Hłaski odnajdą ślady w opowiadaniu Baza Sokołowska, bowiem pisarz pracował w tych okolicach. W parku sanatoryjnym można natrafić na grobowiec pochowanego w tym miejscu dr Brehmera zmarłego 23 grudnia 1889 roku.Andrzej Manasterski

Fot. Grzegorz Janowski; Ex libris biblioteki  sanatorium w  Gorbersdorfie

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 15 000,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-04-23

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: kolekcjoner@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA