zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Poniedziałek, 23 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: ZDECYDOWANIE KUPUJĘ I POSZUKUJĘ - ANTYKÓW / STAROCI - GOTÓWKA I DOJAZD ! cena: 15 000,00 PLN, rok: r., miejscowość: Wrocław, data: 2018-04-23, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

W każdej sprawie związanej z antykami napisz do nas

kolekcjoner@autogielda.pl

lub zadzwoń

0604 121 434

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Fot. katalog aukcji Rempex;

Fot. katalog aukcji Rempex

Steatyt Katowice

GJ


Coraz częściej zbieracze i kolekcjonerzy zaczynają doceniać ceramikę z lat 50-tych i sześćdziesiątych XX w. Charakterystyczny styl tej epoki o syntetycznych i przestylizowanych formach dekorowanych dużymi plamami mocnych kolorów jest łatwo rozpoznawalny. Najpierw modne stały się figurki ćmielowskie, potem przyszedł czas na wyroby z Wałbrzycha i Włocławka. Dziś coraz częściej na aukcjach i w antykwariatach pojawiają się przedmioty z katowickiej wytwórni "Steatyt"

Wytwórnia porcelany Steatyt w Katowicach była w Polsce wyjątkiem choćby dlatego, że była jedyną prywatną wytwórnią porcelany. Jej założycielem i właścicielem był Zygmunt Buksowicz. On też projektował produkowane w niej wyroby. Z jakością i wzornictwem bywało różnie-od bardzo przyzwoitych i ciekawych form aż po takie, które można określić mianem "kicz" (choć dziś właśnie o te najdziwniejsze kolekcjonerzy walczą najzacieklej). Firma nieograniczana biurokratycznym planowaniem co do asortymentu, wzorów i dekoracji, mogła pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w stosowanym wzornictwie. Wyroby katowickiej firmy czasem nawiązują do projektów znanych manufaktur zachodnich, czasem zaś do najlepszych wzorów figurek projektowanych przez powstały w 1950 r Instytut Wzornictwa Przemysłowego "IWP". Jerzy Gorczyca w wywiadzie "Muzeum dizajnu" na łamach "Art & Businnes" mówi o niej "absurdalna, gargamelowska fabryka porcelany w Katowicach. Filiżanki, z których nie daje się pić i dzbanki, z których nie można nalać. Wazony, których złota ozdóbka przebija urodą każdy kwiat i potwory-tancerki." I rzeczywiście tak też bywało, choć gdy weźmiemy w dłoń ówczesne filiżanki do herbaty produkowane przez takich potentatów na rynku jak koncern Bavaria, to również widać, że nie bardzo nadają się do użytku. Forma dominuje w nich nad funkcjonalnością. Ale takie były czasy!

Asortyment produkcji był bardzo zróżnicowany, wytwarzano ręcznie malowane figurki, lampy, wazony i wazoniki, serwisy do kawy i herbaty i drobną galanterię porcelanową- jak popielniczki czy puzderka. Firma istniała co prawda aż do początku lat 90-tych ale niewątpliwie swój najlepszy okres miała w latach 50--tych i 60-tych. Potem jej wyroby stają się coraz bardziej nijakie i sztampowe.

Wyroby firmy sygnowano znakiem z przedstawieniem ujętego kwiatami wazonu z literami "ZB" na brzuścu i napisem "STEATYT" /KATOWICE.

Zbiór porcelany śląskiej z firmy Steatyt posiada Muzeum Historii KatowicGJ

Fot. GJ; sygnatura firmyFot. GJ; Fot. GJ;

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 15 000,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-04-23

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: kolekcjoner@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA